Lütfen tıklayın
      
 Üye Girişi Haber/Soru/İlan Gönder :: Geliştirilmiş arama :: Yorumlar :: Oylamalar
Üye Girişi
 Kullanıcı adı
 Şifre
 Beni hatırla


Şifrenizi mi unuttunuz?

Henüz üye değil misiniz? Üye olmak için tıklayınız. Kayıtlı bir üye olarak birçok avantajınız oluyor..

Ana Menü

Kişisel
· Anasayfa
· Kişisel Ayarlar
· Çıkış

Bölümler
· E-kitap indir
· Dünya TV'leri
· Ansiklopedi
· Ne Nedir?
· Uyducunun El Kitabı
· Teknoloji Notları
· Online Türkiye Haber
· Kanal Haberleri
· Uydu Frekans Listeleri
· Uydu Fotoğrafları
· Soru / Cevap
· Web Linkleri
UyduTVHaber 'de Arama

Google Arama
Google
Web'de
Site'deBu başlıktaki tüm makaleleri gör.

Soru: İZLENEBİLİR ŞİFRESİZ BELGESEL KANALLARI...
80 Cm'lik antenle Hotbird Uydusu'nu sorunsuz bir şekilde izliyorum fakat bu uydudaki arapça kanallardan sıkıldığım için Hotbird Çanağının yanına bir aparat daha takarak Belgesel Kanalları olan Uyduları seyretmek istiyorum fakat hangi Uydularda şifresiz yayın yapan Belgesel Kanalları olduğunu bilmiyorum ve Hotbird Uydusu'na bakan 80 Cm'lik Antenin yanına bir aparat daha takarak başka hangi Uyduları seyredebilirim.

CEVAP: Çok fazla şansınız yok. Söylediğiniz şekilde alabileceğiniz nispeten tavsiye edilebilecek konumlar sadece 19.2°Doğu Astra ve 9.0°Doğu Eutelsat uyduları. Çünkü 13.0°Doğu konumundan çok uzakta bulunan uyduları zaten multifeed yöntemiyle alamazsınız, yakınlardakiler arasında da cazip başka bir uydu yok. Söylediğim iki konumu denemelisiniz.

Sunuldu 13 Agu, 2012 - 05:50 AM

Soru: izlenebilir uydular
SELAMLAR BENİM SİZDEN ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ŞEY ŞUDUR; BELGESEL, SPOR VE FİLM AĞIRLIKLI KANALLARI ŞİFRESİZ YADA ŞİFRELERİNİ KEYLERLE ÇÖZEREK İZLEYEBİLCEĞİM UYDULAR KALDIMI? ESKİDEN Bİ HODBİRD VARDI ODA ÇÖP OLDU ŞUAN HİÇBİR ŞİFRE KIRILMIYO GALİBA. UYDU UYDU GEZİYORUM ŞİFRELERİYLE KARŞILAŞIP İZLEYEMİYORUM. SİZDEN RİCAM BÖYLE BİR UYDU VARSA NASIL İZLEYEBİLİRM AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM. ŞİMDEDN TEŞEKKÜR EDETİM İYİ ÇALIŞMALAR.

CEVAP: Uyducunuzdan "kart paylaşımlı" diye isteyiniz. İnternet bağlantısıyla birlikte izlenebilen yüzlerce belgesel, spor ve film ağırlıklı kanal mevcut. Türk buketlerini değil ama türkiyede yayın indirme hakkı bulunmayan fransa, almanya, italya, polonya, yunanistan vb menşeli onlarca güzel dijital bukete ait yüzlerce premium yayın korsan izlenebiliyor. Henüz AB üyesi olmadığımız için bunların türkiyeden korsan olarak izlenmesi bir suç oluşturmuyor. (Bu yayıncıların yayınlarını yasal olarak türkiyede satma hakları bulunmadığı için korsan izlendiğinde de mağdur edilmiş olmuyorlar. O yüzden ortada mağduru olmayan birşey suç sayılamaz).

Bu şekilde 13, 19, 7, 1 derece konumlarında çok sayıda yayın mevcut. Ayrıca 7 derece batı Nilesat uydularındaki çok sayıda belgesel, spor ve film ağırlıklı yayınların çoğu şifresiz. Arapça veya farsça bilenler için bulunmaz nimettir. Üstelik bazı güzel spor ve belgesel kanallarının orijinal (ingilizce, fransızca) sesleri de mevcut.

Sunuldu 11 Agu, 2012 - 06:02 AM

Soru: show tv ve skyturk 360
merhabalar. arkadaşlar bende next ye18000 hd uydu alıcısı var. show tv yayını skyturk 360 yayınına karışıyor. yani skyturk 360'ı açtığımda çoğu zaman show tv yayını çıkıyor. böyle bir sorunla karşılaşan var mı? ne yapılabilir?

ShowTurk le SkyTurk ayni polaritede ayni FEC aralarında sadece 6MHz var. Bazı cihazlar karıştırabilir. Frekans, SR ve VPID değerini elle girmeniz çözüm olabilir. (Show SR:4444 VPID:308, Sky 4250 VPID:4450) Bilen söylesin.

Sunuldu 07 Agu, 2012 - 01:26 AM

Soru: OPTIK LNB Nedir?
Sorum OPTIK LNB/ OPTIK NOD ile ilgili. Nedir bu optik lnb'ler. biraz netten baktim ve anladigim kadariyla 4 ya da 8 uydu alicisina baglanip herkes kendi kanalina bakabiliyormus. Peki o zaman optik lnb'nin bildigimiz normal 4 cikisli lnb arasindaki farki ne? OPTIK LNB nasil calisir acaba, "kestane kebap acele cevap", lutfen!
Saygilar.

CEVAP: Koaks kablonun frekans (IF) üst sınırı 2400MHz dir. MPEG-2 formatında 950-2400 MHz arası bir bant genişliğine sığdırılabilecek maksimum kanal sayısı belli. Bir uydudaki transponderlerden dörtte biri ancak sığdırılabiliyor. Çözüm olarak bant dörde bölünmüş (V, H, Alt, Üst) 22KHz ve 14/18V kumandasıyla aşağıdan kumanda edilerek bu dört bloktan biri seçiliyor ve alıcıya gönderiliyor. Tüm yayınların ayni anda koakstan alıcıya gönderilmesi mümkün değil. Bir de çanak ile alıcı arasındaki mesafe arttıkça verim düşüyor, gürültü artıyor, yayın alınamaz hale geliyor. Çok kalın ve pahalı koaksla bile birkaç yüz metre gitmek güç. Oysa örneğin bir sitede her binayı çanakla donatmak yerine bir yere merkez yaparsınız tek kabloyla hepsine güçlü sinyal dağıtıp işi çözersiniz. İşte bu ancak fiberoptik (cam) kabloyla mümkün. Bir optik kabloya yüz koaks kablonun sinyalini taşıtabilirsiniz. Hem de kilometrelerce uzağa ve kayıpsız olarak. Tek optik kabloya tüm uyduların yayınlarını ve internet genişbant gidiş dönüş sinyallerini vb ayni anda yükleyebilirsiniz. Bir sitedeki her daireye tek bir fiber ucu dağıtarak tüm bunları yapmak mümkün. Eğer tek bir evdeki çanağı ve 4-8 daireyi düşünürseniz çok anlamlı gelmeyebilir. Ama bir sitedeki merkezi veri iletişimini düşünürseniz fizibil hatta gereken tek çözüm bu olabilir.

Optik LNB aslında genel olarak bildiğimiz quattro (dördül) LNB'nin aynisi tek farkı 4 ayrı polarite 4 tane F konnektör çıkışa verilmek yerine hepsindeki sinyaller birleştirilip modüle edilerek tek ışık bandının içine dizilmiş haldedir. Tüm polaritelerdeki tüm yayınlara ait sinyaller ayni anda ışık halinde gönderilir. Daha sonra alıcı tarafa varıldığında LNB'den gönderilen ışık sinyali bir nod (konvertör) ile kullanıcılara verilecek dijital elektronik sinyal haline dönüştürülür. Optik LNB'de bulunan F konnektör sadece elektriksel besleme içindir.

Sunuldu 07 Agu, 2012 - 01:13 AM

Soru: motorla turksat ve yabanci uydulari ayni anda bulamiyorum
Bosna hersekte yasiyorum motorlu canak kurulumu yaptim. Latitude ayarini yapiyorum hotbird astra vb uydulari buluyorum ama turksat yonune dondugumde sinyal bulamiyor. Latitude ayarini degistirdigimde sinyali buluyorum ama busefer buldugum yabanci uydular kayboluyor nerede yanlis yapiyorum yardimci olabilirmisiniz?

CEVAP: Çanağınızın kuşak ayarı kusurlu. Kusur büyük değilse birbirine yakın 13derece - 19 derece uydularında hiçbir sorun ortaya çıkmayabilir. Diğerlerine göre öbür uçta bulunan 42 derece uydusunu almak istediğinizde sorun belirgin olarak ortaya çıkar. Size verdiğim tablodan çanak ayarınızın hangi yönde ne kusuru olduğunu anlayabilirsiniz. Çanağınızın mekanik üç açı ayarıyla (deklinasyon, elevasyon ve kutup ekseni (azimut) ayarlarıyla) oynayarak durumu düzeltebilirsiniz. Bir uzmandan yardım almanız da gerekebilir. Anlattığınız durum daha çok ikinci satır orta resimdeki kusurun açıklamasına benziyor. Kuşağın orta (tepe) noktası bulunduğunuz kentin boylamı civarındaki bir uyduda olmalı. Sözgelimi oturduğunuz yer eğer "Bijeljina" ya yakın ise kuşağın tepe noktasındaki uydu 19° 13’ E (Astra 19.2E) civarında olmalı.

Sunuldu 05 Agu, 2012 - 09:20 AM

Soru: DUO LNB?
DUO LNB nedir acaba? Biraz netten baktim ama tam bilgi alamadim. Anlayabildigim kadariyla iki uyduyu bir canakta izlemek icin kullaniliyor. Örnegin bana 19.2 ve 23.5 dogu uydulari lazim. Peki DUO LNB yerine iki normal lnb (birbirini kendi uydusuna) ve ordan da diseq'ten aliciya baglayip ayni islevi saglayamz miyim? Sorum anlasildi mi acaba?

CEVAP: Sağlayabilirsiniz. DuoLNB Astra uydularının sahibi SES şirketi tarafından geliştirilen ve sadece Astra 23.5°E ve Astra 19.2°E konumlarındaki uydularda bulunan yayın paketlerini orta avrupadan alabilmeye mahsus özel bir LNB tipidir. Aslında 2 adet LNBF ve bir adet DiSEqC'den oluşur. Başka iki uydu konumu için veya orta avrupa dışında bir bölgeden almak için kullanılması risklidir. (Feed'ler arasındaki mesafe sadece o kullanım yeri için fix)

Örneğin avrupadan 13°doğu ve 19.2°doğu yayınlarını almakta kullanılamayacağı gibi 23.5°doğu ve 19.2°doğu uydularını türkiyeden almak için de uygun değildir. Ayrıca herhangi offset çanağa takılabilirliği de yoktur. (Mesela f/D = 0.6 olmalı)

Bu tür LNB'lerin genel adı "Monoblok LNB". Farklı uygulamalar için 3 veya 4 feedli de olabiliyor. İçinde feed sayısı kadar müstakil universal LNB ve bir de onları birbirine bağlayıp tek çıkıştan kullanılabilmesini sağlayan DiSEqC sviç bulunur. Monoblok LNB'ler 2-4 feedli olabildiği gibi 1-4 çıkışlı da olabiliyor. Eğer 4 adet F konnektörü bulunuyorsa birbirinden bağımsız 4 receiver ile 4 TV'den bütün feedlerden gelen yayınlar alınabilir. Bu tür LNB'lerin fiberoptik çıkışlısı da var. Ayrıca özel yayın buketlerine mahsus sadece belirli bir platformun (örn SkyLink, CSLink vb) her iki uyduda bulunan transponderlerini kendi abonelerine ulaştırmak üzere üretilenleri var. Bunlar (bizim Digitürk gibi) farklı frekanslarda çalışmak (ve sadece belirli buketleri almak) üzere yapıldığından standart cihazlarla kullanılması güç.(İçinde üniversal LNB bulunmadığından baktığı uydulardaki tüm yayınları alamıyor. Eğer 23.5°doğu ve 19.2°doğu konumlarına ayarlı iki çanağınız var ve bir DiSEqC sviçiniz varsa bu DuoLNB'nin işlevini tam mükemmel olarak yapabilirsiniz.
Türkçeye hepsini "ikiz" diye çeviriyoruz ama bir de ayrıca "TwinLNB" ve "DualLNB" terimleri var ki onlar da tamamen farklı şeylerdir.
Sunuldu 27 Tem, 2012 - 07:29 AM

Soru: MAÇ YAYINLARI
YARIN Kİ ESKİŞEHİRSPOR MAÇI HANGİ KANALDA?
Sunuldu 18 Tem, 2012 - 05:58 AM

Soru: MAÇ YAYINLARI
11 AĞUSTOS 2012 CUMARTESİ AKŞAMI OYNANACAK OLAN SÜPER KUPA MAÇI GALATASARAY FENERBAHÇE ARASINDAKİ MAÇ SAAT KAÇTA VE HANGİ KANALDA??? ŞİMDİDEN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER
Sunuldu 14 Tem, 2012 - 11:57 AM

Soru: 7 DERECE ( DIGITÜRK )
selam öncelikle gecmis kandiliniz mübarek olsun admine sorum olacak dün gece tv izlerken kanalari zaplarken flash tv bugün tv beyaz tv nin sinyal olmadigini farkettim acaba sorun bendenmi kaynaklaniyor yoksa genel sorunmu.

CEVAP: Genel sorun. Şu anda söylediğiniz kanallar Türksatta var, 7 derecede yok. Geçicidir sanıyorum. Bilen söylesin.

Sunuldu 09 Tem, 2012 - 01:14 AM

Soru: Kitap
Slm. Eger reklama girmeyecekse sizden dijital/uydu/karasal/anten teknigi/ signal hesaplamasi vs ile ilgili bize onerceginiz bir / bir kac kitap var mi, nasil temin edilir? Simdiden tesekkurler.

CEVAP: Size bu sitedeki Uyducunun El Kitabı, Ne Nedir, ve E-Kitap indir bölümlerini önereceğim. Uyducunun El Kitabı piyasada kitap olarak da mevcut. Sayısal Televizyon Tekniği (Avni Morgül) de var. Aslında çoğu konuda internetten bedava kitap bulunabiliyor. Uplink-Downlink-Budget hesaplamaları vb konularda size Satellite Calculations isimli siteyi tvsiye edeceğim. Çağımızın en büyük avantajı her konuda bol yayına kolayca (ve bedava) ulaşılabilmesi. Reklamla ticaretle bir ilgisi yok.

Sunuldu 09 Tem, 2012 - 01:02 AM

Soru: BAZI KANALLARIN SİNYALLERİ GEÇ GELİYOR.
Türksat ve Hotbird Uydularını izliyorum Türksat Uydusundaki bazı kanalların sinyalleri geç geliyor diğer kanallar normal hemen sinyal geliyor Horbird Uydusundaki kanallarda normal önceden böyle bir şey yoktu son zamanlarda böyle olmaya başladı bulunduğum yerde hava biraz kapalı acaba hava mı uydunun sinyal göndermesini etkiliyor.

CEVAP: Kanala kilitlenmedeki gecikme sinyalin ayarlı olduğu parametrelerle tam alınamamasıyla ilgili bir durum. Bu durumda cihaz kanala kilitlenmek için AFC ile filan uğraşır vakit kaybeder. Sinyalin zayıf alınması kadar parametre farklılıklarından da olabilir. Geç alınan kanalda otomatik arama yaptırarak tam doğru frekans parametrelerini buldurmanız veya doğru parametreleri kendiniz girmeniz çözüm olabilir. DiSEqC anahtarınızda Hotbird A, Türksat B ise sviç tembellik ediyor olabilir. Sviçin kendisine gönderilen sinyali algılamakta geç kalması ek yerlerinden nem alması veya kablodaki kötüleşmeden de olabilir. A ile B değiştirdiğinde sorun yer değiştiriyorsa DiSEqC sorunlu demek.

Sunuldu 09 Tem, 2012 - 12:33 AM

Soru: Hotbird Uydusu Yayınları Akşam Saatlerinde Engelleniyor mu ?
İstanbul Fatih'te oturmaktayım. Evimde 3 farklı çanak anten ile Turksat, Astra ve Hotbird uydularından yayınları izlemekteyim. Son günlerde (olayı yaklaşık olarak 1 ay önce fark edebildim) Akşam saatlerinde Hotbird uydusunda sinyal yayınlar izlenemeyecek düzeyde düşüyor. Gündüz saatlerinde ise sinyal düzeyi ve yayınlar normale dönmektedir.

Bu sorun nedeni ile uydu sistemleri konusunda uzman bir servis çağırdım. Servis elemanları ( gün içerisinde uydudan normal sinyal alınabiliyor iken) ellerindeki cihazlar ile ölçüm yaptılar ve sinyal seviyesini normal olarak ölçtüler. Akşam saat 21.00 sıralarında ise yaptıkları ölçümde sinyalin çok düşük olduğunu tespit ettiler. Bu durumun Hotbird uydusundan kaynaklanabilecek bir sorun olma ihtimalini göz önüne alarak başka ilçelerde (Bakırköy ve Kadıköy) bulunan bazı servis noktaları ile görüştüler, o ilçelerde sinyalin ve yayının normal olduğu bilgisini aldılar.
Nihayet servis yetkilileri bu durumun nadiren karşılaşılabilen bir durum olduğunu nedeninin de büyük olasılıkla bulunduğumuz lokasyonu etkileyebilecek sabit veya mobil bir link çalışması olabileceğini, linkin aktive olduğu saatlerde bu frekansları engelleyebileceği , bloklayabileceği bilgisini verdiler.

Böyle bir durum mümkün müdür ? Mümkün ise çözümü varmıdır ? Ne yapmam gerek ?
Saygılarımla

CEVAP: Öncelikle bilmemiz gereken şey Hotbird uydularında geceleri bölgeyi etkileyen bir sinyal düşmesi söz konusu değil. Siz de 19.2Doğu ve 42Doğu istikametlerinden herhangi bir sinyal düşmesi yaşamadığınıza göre olayın bir yerel frekans bastırması olmayıp yönlü bir durum olduğu anlaşılmaktadır. İlk akla gelebilecek şey örneğin 13.0Doğu istikametindeki Hotbird uyduları ile çanağınızın arasına fiziksel bir engel girmesi. (Akşamları birinin arabasını 13 derece ufkunuzu engelleyecek şekilde park etmesi mesela) Çanağın, LNB'nin üstüne tüneyen bir kuş v.b. Kablonuza fiziksel bir bağlantı da olabilir. Eğer kablonuzun ekranlaması zayıfsa evlerdeki (oda içi link vb) yayın cihazlarının (akşamları faaliyete giren) sinyallerinden etkilenebilir.

Eğer (kolayca gözle tespit edebileceğiniz) bu tür bir durum söz konusu değilse elektronik engel düşük olasılık. Radyolink hatları yönlüdür. Tam sizin çanağınız istikametinde bakan bir (tesadüf) verici çanak olması gerekir. Böyle bir durumda da çanağınızın yerini sadece birkaç metre kımıldatmanız yeterli çözüm olur. Eğer sorun o ise uyducunuz kesinlikle çözebilir. (Bastıran sinyalin kaynağı istikameti ve özellikleri spektrumda yakalanabilir.)

Öncelikle öğrenmeniz gereken şey etrafınızda başkalarının da benzer duruma maruz kalıp kalmadığı. İhtimal vermek istemiyorum ama teknik olarak mümkün olan bir başka durum var. Mesela İran'da çanak yasak. Devlet yüklü para, kırbaç ve hapis cezalarına, yüzbinlerce çanağın bulunup söktürtüldüğü baskınlara rağmen buna engel olamıyor. Bazı bölgelerde uydu frekanslarında çalışan güçlü vericilerle engelleme yapıyorlar. Bu vericiler çok güçlü olmalarına karşın sadece dar bir bölgede etkili olabiliyor. Eğer Fatih'te (mesela belediye) böyle bir önlemi gizlice devreye soktu ise bundan bir şekilde Fatih'te oturan başkalarının da etkilenmesi ve olayın duyulması gerekirdi. Varsa bilen duyan lütfen söylesin.

Sunuldu 27 Haz, 2012 - 01:18 AM

Soru: t.v 8 frekans
t.v 8 ve on 8 kanallarını bir türlü bulamıyorum diğer odadaki t.v de çıkmakta olup bir diğerinde bulunamamakta..frekansları manuel olarak vede otomatik taramayla arattıysamda olmuyor...sebebini ve yapılabileceği açıklarmısınız lütfen..teşekkürlerimle..

CEVAP: 12515H, SR:8888 FEC:3/4 parametrelerini elle girip aradığınızda bulunamıyorsa, VPID:100 APID110, veya VPID:200 APID:210 elle girerek de denediniz mi?. TRT Müzik, TV0, TVNet gibi kanalları da alamıyorsanız eğer kablonuzun kötü veya uzun olmasından olabilir. Bilen söylesin.

Sunuldu 03 Haz, 2012 - 09:20 AM

Soru: Inglitereden Turksat uydusuna baglanamiyorum
Merhabalar Ingliterenin Canterbury kasabasinda yasiyorum fakat bir turlu Turksat uydusunu bulamiyorum lutfen yardimci olabilir misiniz? Turksat frekanslari aldim fakat canagi mi ayarlayamiyorum bilmiyorum buradan da tam ne aci ve nereye bakmasini da bilmiyorum!!!Lutfen yardimci olun. Tesekkur ederim

CEVAP: Sizin için http://www.dishpointer.com/ adresine girip hesaplattım. Canterbury'den Türksat izlemeniz için;
Elevation (kalkış açısı ufuktan yukarı doğru): 20.0°
Azimuth (magn.)(Pusula açısı): 133.0°
LNB Skew [çanağın arkasından bakışa göre ters saat istikametinde]: -27.7°
Turn counter-clockwise standing behind the dish.

Ayrıca, eğer bir akıllı telefonunuz varsa yukarıda verdiğim adresteki DishPointer (Augmented Reality Satellite Finder) uygulamasını indirip telefonunuzun kamerasından bakmanız geren noktayı ve önünüzde herhangi bir engel olup olmadığını doğrudan görebilirsiniz.

Sunuldu 29 May, 2012 - 12:06 AM

Soru: Yeniden tek çanakla birden çok uydu izlemek
iyi günler
Sizlerden özür dileyerek bu konuda acemi olduğumdan asıl sormak istediğim soru ayarlanarak sabitlenen çoklu LNB aparatını sizlerinde dediği gibi başka bir yerdeki aynı model çanağa monte ederken baz aldığımız uyduyu baktığı yön ve kalkış açısına göre ayarladığımızda daha önce sabitlediğimiz diğer uydulardan sinyal alırmıyız, yoksa LNB leri aparat üzerinde tekrar ayarlamalımıyız.Genel olarak aparat üzerinde uydulara göre LNB lerin arasındaki mesafe , yön ve açısı sabit mi? Teşekkür eder, başarılar ve esenlikler dilerim.

CEVAP: Eğer çanağın yeni yeri eskisine yakın ise, (mesela ayni kentte ise) sabitlediğiniz diğer uydulardan sinyal alırsınız. Hemen hemen hiç ayar gerekmez. Ama eğer enlemi boylamı farklı koordinatta bir yer (farklı bir şehir) ise ayarlar uzaklık derecesine göre değişecektir. Örneğin kuzeye çıktıkça LNB'ler birbirine yaklaşır. Polarizasyon açıları (LNB'nin kendi etrafında dönmesi) bile değişir. Ne kadar uzak ise o kadar değişir.

Sunuldu 18 May, 2012 - 10:33 AM

Soru: Tek çanakla birden çok uydu izlemek
İyi günler,
90 lık ofset çanakla istenilen uydulara göre ayarlanıp sabitlenen(örneğin 4 uydu) çoklu LNB aparatını başka bir yerdeki 90 lık çanağa monte ettiğimizde aynı neticeyi alırmıyız yoksa yeniden ayar yapmamız gerekirmi? Bilgileriniz için şimdiden size teşekkür eder, başarılar ve esenlikler dilerim.

CEVAP: Ayni marka model değilse kesinlikle verim alamazsınız. Çoklu LNB aparatı dediğiniz grubu çalıştığı yerden söküp götürüp ayni marka model bir başka 90cm offset çanağa taktığınızda ise mutlaka azimut (baktığı yön) ve elevasyon (kalkış açısı) ayarlarını yeniden yapmanız gerekir. İyi verim almak isterseniz multifeed yerine mutlaka multifokus (toroidal) çanak kullanmalısınız. Daha pahalıdır ama kesin sonuç verir.

Sunuldu 18 May, 2012 - 03:16 AM

Soru: türksat 3a yı bulamıyorum
öncelikle belirteyim tam bir teknoloji özürlüyüm. ona göre anlaşılır cevaplayın. bizim yumatu marka kahrolasıca bir uydu alıcımız var bu aptal alette türksat 1b ve 1c var ama 3ayla 2a yok bunları nasıl eklerim.birsürü garip terimler var birde bunları açıklarsanız sevinirim. simdiden teşekkür ederim.

CEVAP: Önemli olan çanağınızın durumu. Eğer çanağınız sahiden 42derece doğu konumunda bulunan Türksat uydularına doğru ayarlı halde ise arama yaptığınız uydu isminin hiçbir önemi yok. İsmi elle de değiştirebilirsiniz ama hiç gerek yok. Garip terimlerin olduğu menülerdeki hiçbir ayarı değiştirmeyin. Eğer çanağınız Türksat konumuna bakmıyorsa veya ayarlı değilse uydu alıcınızla ne yapsanız nafile Türksat yayınlarını bulmanıza imkan yok. Önce çanak ayarlanacak. Çanak ayarını ancak bir uyducu yapabilir.

Eğer Türksat yayınlarını izler durumda iseniz birşey yapmanıza gerek yok. Eğer izleyemiyorsanız ve fakat çanağınızın 42 derece Türksat konumuna ayarlı olduğundan emin iseniz uydu alıcınızda, şebeke arama (Network Search) açık seçerek, otomatik arama yaptırtmalısınız. Eğer birşey bulamıyor ise elle kanal arama (Manual Search) seçeneği aratacaksınız. Türksat'ın şu an geçerli Otomatik tarama ve Teleteks kanalının parametreleri şu şekildedir:

• Frekans= 11844 MHz
• Polarizasyon: Dikey (Vertical)
• Sembol oranı (Symbol Rate): 2222 Ksymb, FEC:3/4

Bu frekanstaki yayınlar bulunamıyor ise Türksat çanağınız yok veya ayarlı değil. Eğer bulundu ise ardından şebeke arama (network search) yaptırtarak halen yayında olan tüm kanalları "otomatik" buldurtabilirsiniz.

Sunuldu 04 May, 2012 - 04:19 AM

Soru: kanal urfayı izleyemiyorum
Nexst YE-2000 X CI PLUS marka uydum var.uydudan kanal urfa ve TRT 6 frekansını girdiğimde bir şey çıkmıyor. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?12685 H - Yatay Bati 30000 5/6 frekansını giriyorum olmuyor.Türksat tanıtım frekansını giriyorum ( 11844 V (Dikey)SR 2222 FEC 3/4 )bütün kanallar çıkıyor ama kanal urfa ve TRT 6 çıkmıyor.Yani günlerdir uğraşyorum ama çıkaramıyorum. lütfen yardımcı olun.

CEVAP: Peki ayni transponderdeki diğer kanallardan (Vuslat TV, TRT Anadolu, Kanalturk, Kanal 3, Hilal TV, Aksu TV, Vatan TV, Kanal T, TV 58, Kanal 35, Kanal Urfa, TV 10, Tek Rumeli TV) hiçbiri de mi gelmiyor?. Eğer diğerleri geliyor sadece o ikisi gelmiyor ise ben olsam VPID: 205 ve 225 girerek denerdim.
Eğer diğerleri de gelmiyor ise çanağınızın "Batı" hüzmesi sinyallerini yeterince güçlü alamadığını veya kablonuzun kötü kalite veya ekli olduğu üst bant frekanslarını taşıyamadığını düşünürdüm. Söz konusu kanalları almakta olan bir receiveri bir günlüğüne ödünç alıp sizin çanakta deneyebilir misiniz?. Eğer o da alamazsa sorun kesinlikte Çanak, LNB veya kabloda. Bilen söylesin.

Sunuldu 27 Nis, 2012 - 02:49 AM

Soru: Hiremco Macrobox key girişi nasıl
Şifreli kanalları hiremko macrobox uydu alıcısında izleyebilirmiyim? Key girişleri nasıl yapılır? Örneğin star HD veya animal kanallrında
Açıklayabilirseniz sevinirim.

CEVAP: Cihazlarda key girme konusunda maalesef bir desteğimiz yok. Sadece BISS aktivasyonu olan birkaç yayın dışında şifre girerek izlenebilecek pek yayın olduğunu da sanmıyoruz. Bilen söylesin.

Sunuldu 23 Nis, 2012 - 10:10 AM

Soru: NTV Plus, Eutelsat 36A/36B at 36.0°E
Eutelsat 36A/36B at 36.0°E'daki NTV Plus kanallarini neden normal bir LNB ile alamiyoruz? NTV Plus yasal kartimiz var. Bize gonderilen bir LNB ile yillarca seyrettik, ama bu sefer dedik eski lnb'yi yenisi (Universal)ile degistirelim ki kalitesi daha iyi olsun. Yenisini taktik ama hic bi tanesi gostermiyor. Sonra www.lyngsat.com'a baktim ve NTV Plus'un frekanslarinin H ve V olmadigini fark ettim. Örnegin 11785 R, tp ER4 veyahut 12418 L tp 37... Nedir bu "R" "L"? H ile V arasindaki farki ne?
neden R ve L normal lnb ile alinamiyor?

CEVAP: Dünyada iki çeşit polarma(kutuplama) sistemi mevcut. Avrupa standardı universal LNB'ler rektangüler/lineer (yatay-dikey 90 derece açılı) polarizasyon sistemine göre çalışıyor. Halen sözünü ettiğiniz gibi bazı rus ve arap yayınları ise sirkular (dairesel) polarizasyon kullanıyor. Bunlar için dairesel(L/R yani sol/sağ dönüşlü) kutuplama sistemine sahip sirkular LNB kullanmanız gerek. Bizim piyasada biraz zor bulunur ama ararsanız hala satanlar var. Lütfen Polarizasyon ne anlama geliyor? isimli yazımızı da okuyunuz.

Sunuldu 23 Nis, 2012 - 10:03 AM

Soru: Dsmart ve diğer $ifreli kanalları izleme
Slm ben bende dsmart uyumlu cihaz var,bu cihazda smart kart giriş yerinde hemen altnda modül yuvası mevcut bu yuvaya hangi modül kart yerleştirebilir ve hangi kanalları izliyebilirim? Saygılar.

CEVAP: Standart bir CI (Common Interface - Ortak arayüz) yuvasına abone olacağınız herhangi bukete ait CAM (dijital dekoder) ve onun içine de abone kartını yerleştirebilirsiniz. Abone olacağınız platforma göre CAM ve smart kart değişir.

Sunuldu 17 Nis, 2012 - 03:42 AM

Soru: sifre kirma
sifre kirma
merhaba uydutvhaber yetkilileri. ben euromax uydu alicisinda sifre kirmanin yolunu oyrenmek istiyorum bana oyretirseniz cok sevinirm. hangi sifre turu olur olsun hangi kanal icin(ozellikle spor kanallari icin)olur olsun yeterki kendi evimde rahatca sifreleri kira biliyim. simdiden tesekkurle.

Sunuldu 14 Nis, 2012 - 07:06 AM

Soru: Salam
Dijiturk'un Kanallari Turksat42E ne zaman aciq olacaq bunu bilen varmi varza bana soylesin. Cevabinizi bekliyorum.

CEVAP: 11729 V, 11887 V halen faal. Diğerlerini bilmiyoruz. Bilen söylesin.

Sunuldu 12 Nis, 2012 - 03:06 AM

Soru: turksat 2a,3a sorunu
YE-18000 HD CX uydu alıcısı üzerinde Hotbird ve turksat 2A,3A seçili ancak sadece hotbird üzerindeki yayınlar aktif ,turksat seçeneğine gidildiğinde SİNYAL yok uyarısı alıyoruz Oysa bu seçeneğin altında GErekli kanallarda daha önceden ayarlanmış gözüküyor burada sorun nedir ne yapmalıyım?

CEVAP: Cihazda ayarlı olması yetmez. Hem Türksat hem Hotbird alabilmeniz için fiilen iki tane çanağınız olacak. Hotbird çanağınız var.. Türksat çanağınız da var mı?. Yerinde mi. Ayarı bozulmuş, çalışmıyor olabilir mi?. DiSEqC sviç bağlı mı?. Ayarlarda sviç konumları doğru tanımlanmış mı?.

Sunuldu 10 Nis, 2012 - 09:36 AM

Soru: NTV Avrupa, EUROSTAR ve KRALTV degisti mi..?
NTV Avrupa EUROSTAR KRALTV frekanslari degisti mi, degismedi mi? Ben yeni frekanslari (Avrupa'dan) aradim aradim ama hicbirsey bulmadim. Oyle bi' sey yoksa lutfen asilsiz haberleri buraya asmayalim.
CEVAP: Haber asılsız değil gibi. Lütfen tekrar kontrol. (Bilen söylesin).

Sunuldu 05 Nis, 2012 - 09:48 AM

Soru: digitürk servisine de danıştım
bir alt satırda sorduğum soruyu bugün gittim digitürk servisine de sordum.yan oda servisini türksat abonesi olduğum için kullanamayacağımı ama faturama ek aylık 15 tl karşılığında istediğimi yapabileceklerini söylediler.ben de düşüneceğimi söyledim. daha sonra bir teknoloji mağzasında beğendiğim kart modüllü(Next YE 18000 HD CX) receiver'ı incelerken görevliye de danıştım. Mağazada bunun gibi kart modüllü birçok cihaza digitürk kartını taktıklarını ama açılmadığını, D-smart'ın ise açıldığını söyledi. Sanırım digitürk kartları ile takılı olduğu receiver ın eşleşmesi gibi bir durum söz konusu. Benim istediğim şey diğer odama da türksat kurmak digitürk kartımı buraya takıp lig tv seyretmek. Öneriniz varsa sevinirim teşekkürler.

CEVAP: Çanağınızda Universal LNB olduğunu farzediyorum. LNB'nizi Twin Universal ile değiştirir ve ikinci ucu da diğer odaya çeker iseniz kartı taşımak yerine Receiver'i komple taşıyarak masrafsız işi çözebilirsiniz. İkinci receiver'inizin masrafsız ligTV izletebilir hale gelmesi güç.

Sunuldu 04 Nis, 2012 - 10:23 AM

Soru: 2. uydu alıcısını nasıl bağlatmalıyım?
merhabalar
evimde yasal digitürk(türksat-şampiyonlar paketi) var. Diğer odada oturacağımdan oradaki televizyona da uydu alıcısı bağlatmak ve kartımı yeni alacağım uydu alıcısına takmak istiyorum.
1)CI özellikli makine mi almam gerekir?
2)Çanak türksat yönünde olduğu için başka çanak almadan sadece LNB yi çift çıkışlı almam yeterli olur mu?
3)Hiremco Macrobox Full HD bi kutu buldum internette. bu kutu benim işimi görür mü?
4)Bütçem çok olmadığı için işimi görebilecek başka önerileriniz varsa alırım. Teşekkürler

CEVAP: Eğer her iki alıcıdan da Digitürk izlemeniz söz konusu olacak ise Digitürk aboneliğinizi çift receiver durumuna göre revize etmeniz ve değişikliği Digitürk "servisi" üzerinden yaptırtmanız gerek. (Öbür türlü CI'lı receiver yetmez CAM de gerek. Astarı yüzünden pahalıya gelir). Mevcut aboneliğinizde kullandığınız LNB eğer standart "Universal" tipte ise o zaman çift çıkışlı (Twin) LNB değişikliği ile ikinci receiver'i bağlayabilir duruma gelebilirsiniz. Alacağınız herhangi receiver'le "şifreli kanallar hariç" tüm kanalları (diğer receiver'dan bağımsız) izleyebilirsiniz. Eğer FullHD uydu alıcısı alırsanız sadece şifresiz HD (TRT HD gibi) kanalları da ilave olarak izleyebilirsiniz. Ama çanağınızdaki LNB universal değil ise değişikliği mutlaka Dİgitürk servisi üzerinden yapmanız gerek.

Sunuldu 02 Nis, 2012 - 07:34 AM

Soru: CI+ & CI+ Modullara uyumlu cihazlar
Öncelıkle ılgı ve alakanızdan dolayı cok teşekkur ederım

son gunlerde bıkac yerde gormus oldugum ve dt platformununda hayata gecırdıgı bır uygulama olarak duydum ancak arastırmama ragmen bısı elde edemedıgım CI+ ve CI+ Modullara uyumlu cihazlar. Bunlar nedır, ne anlama gelıyor? bırde bu yazılımsal bır olay gıbı lanse edılıyor dogrulugu varmıdır? mesela lınux tabanlı bıkac marka hd alıcının buyonde yazılımsal destegı var denıyor nette, ancak bu nedır yazılımsalmı donanımsal bı ozellıkmıdır ?
tşkr ederim

CEVAP: Bildiğiniz gibi dijital yayıncılıkta CI(Common Interface) ya da DVB-CI şifreli yayınların şifresini çözmeye yarıyan "dekoder" cihazlarının takıldığı arayüzün adı. Bu arayüze farklı şifre modülleri (CAM) takılarak her türlü şifreli yayın buketinin izlenmesi mümkün oluyor. Tabii yayının özelliklerine uygun kriptografi algoritmalarına sahip dekoder modülünün yanısıra içine takılacak bir abone smartkartı da gerekli.

CI+ (CI Plus /Common Interface Plus) ise yayınlara kopye koruması eklemek üzere geliştirilmiş yeni bir özellik. Eskiden CI ile dekoderinizde çözdüğünüz bir yayını kopyalayıp defalarca izleyebilmekte başkalarına da izletebilmekte idiniz. Bunu engellemek üzere geliştirilen teknolojinin ürünü olan PLUS özelliği hem arayüzde hem CAM'de bazı yazılım ve donanım güncellemeleri gerektirdi. Uydudan CI+ sistemiyle yapılan bir şifreli yayını izleyebilmek için hem CI+ özelliğine sahip yuva hem de ona uyumlu CAM gerekiyor. Çoğu uydu alıcı yazılım güncellemesi ile CI+ uyumlu hale getirilebiliyor. Bu şekilde mesela izleyebildiğiniz bir yayını PVR ile kaydedip, ya da DVD'ye çekip daha sonra izleyebilme imkanınız tamamen elinizden alınmış oluyor. Tüketici hakları açısından geriye doğru gelişme gösteren hiç istenmeyecek bir düzenleme.

Sunuldu 30 Mar, 2012 - 04:10 AM

Soru: LG 47LV3550 LED TV YE MODUL TAKMA
Kullanmakta oldugum LG 47lv3550 led tıvı de bulunan modul yuvasına lıg tv yı yasal olarak ıslemek ıcın modul taka bılırmıyım sole anlatayım elımde sd cıhazımvar ve tv goruntuyu bu cıhazdan alıyor ancak lıg tv yı ıslemek ıcın cıhazdakı modul yerıne ben tv dekı modul gırısını kullanmak ıstıyorum sd modulsuzve kart gırıssız cıhazda lıgtv ızlerken sıfresını tv ye takılı olan modulden ve ysal karttan cozdurmek
ikinci bi sorum bıraz garıp olacak ancak lınux ısletımsıstemı ıle calısan hd uydu alıcılarında genelde pc gıbı 1 işlemci + çipset +ddr ram bulunuyor ben bu cıhazı aldım dıyelım ıcınde 200 mb ram var ben bunu ddr oldugu ıcın soluyom yukseltme ımkanım varmı mesela pc dekı gıbı 200mb yerıne ben 512 mb takıcam
Şimdiden teşekkur eder alemın en samımı ortamında bulunmaktan gurur duydugumu belırtmek ısterım

CEVAP: LG 47lv3550'de bir CI slot var ama anladığım kadarıyla bu slot dijital kablo TV dekoderine ait. Yani dijital kabloTV abonesi iseniz ve kabloda ligTV şifreli olarak geliyorsa olabilir. Uydu için uydu dekoderi gerek. İçinde CI slotlu uydu alıcısı bulunan LEDTV'ler de çıktı. Ama sizinki onlardan değil. Onlarda uydu antenini doğrudan TV'nin içindeki uydu alıcısı girişine takıyorsunuz. Ayrıca bir uydu alıcı cihazına hiç ihtiyacınız olmuyor. Ama haricen uydu alıcısı kullandığınız durumda (sizin durum) şifre çözdürme işi mutlaka uydu alıcınızın içindeki dekoderde yapılmalı. (Çünkü uydu alıcısından TV'ye sinyalin çözülmemiş hali gitmiyor). Yani maalesef mümkün değil.

İkinci soru RAM yükseltme teorik olarak mümkün. Ama PC malzemeleriyle uyumlu olmadığı için çok zor. Uydu cihazlarında plug in hardware upgrade olayı yok. Pratikte önemli bir faydası da olmaz.

Sunuldu 22 Mar, 2012 - 11:50 PM

Soru: GOLDMASTER 1040 -1050 -1060-1070-1080-1090 DH PVR HANGISINI ALAYIM
S.A ben bır adet hd cıhaz alacam ancak hıc bır bılgımyok goldmaster serısını ınceledım bıde dreambox un klon olanları var ıkısıde lınux işletim sıstemı kullanıyo ben goldmasterden yana yım ancak bu urunlerın ozellıklerı bır kullşanıcıyı nekadar tatmıneder smart olan modellerden yanayım ancak cıpset ve kullanılan ram oranı bazı markalara gore daha az ram:192 mb dıyor tum serıde suan bukadar para verıp almayadegermı yoksa yılın 2. yarısına dogru daha makul urunler cıkarmı? bıde cok dıkkat ettigim bi husus var bu full hd kavramı bunedır ya bı karmasadır gıdıyor 1080i ful hd degılmış 1080p ful hd ımıs ben bunu anlayamıyorum 1080i olunca 1080p olan yayını ızleyemeyecekmıyız nedırbu ayrıca tavsıe edebılecegınız veya test ettıgınız dh cıhaz onerılerınızı beklıyorum goldmaster tercıhım servıs bol ve artık profılo tr tarafından lansmaı yapılıyor.

CEVAP: HD cihaz almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey bu yayınların tamamına yakınının "şifreli"(paralı) yayın olduğu ve böyle olmağa devam edeceği. Abone olmadan sadece şifresiz yayınları izletmeğe mahsus (FTA) cihazlarla izleyebileceğiniz sadece birkaç tane HD yayın var, bunlar için de yatırımınıza değmez. 1080i, 1080p konusuna takılmayın LCD TV'lerin değil ama sözünü ettiğiniz uydu alıcıların çoğu herikisini de(i ve p) destekliyor bildiğim kadarıyla. Full HD flat TV'lerin çoğu sadece 1080i destekler, HD uydu alıcıların tamamı en azından 1080i destekler. Bildiğim HD yayınların tamamı da 1080i o bakımdan bu konuda kafa karıştıracak bir sorun yok.
Ben olsam yeni çıkacak ürünü beklemez en ucuzunu alırdım. Tarif edilen farklar hiç önemli değil. Eğer kullanacak olursanız PVR (kaydedici) özelliği önemli bir avantajdır. Satıcıdan alacağınız cihazın kaç tane HD yayın izletebileceğini sorun ve size bizzat göstermesini isteyin. Abone olmadan izlenebilecek çok fazla HD yayınların olduğu(olacağı) vaadine kanmayın.

Sunuldu 17 Mar, 2012 - 04:45 AM
Warning: session_write_close() [function.session-write-close]: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in /home/content/R/e/g/Regneva2/html/site/modules.php on line 69