Lütfen tıklayın
      
 Üye Girişi Haber/Soru/İlan Gönder :: Geliştirilmiş arama :: Yorumlar :: Oylamalar
Üye Girişi
 Kullanıcı adı
 Şifre
 Beni hatırla


Şifrenizi mi unuttunuz?

Henüz üye değil misiniz? Üye olmak için tıklayınız. Kayıtlı bir üye olarak birçok avantajınız oluyor..

Ana Menü

Kişisel
· Anasayfa
· Kişisel Ayarlar
· Çıkış

Bölümler
· E-kitap indir
· Dünya TV'leri
· Ansiklopedi
· Ne Nedir?
· Uyducunun El Kitabı
· Teknoloji Notları
· Online Türkiye Haber
· Kanal Haberleri
· Uydu Frekans Listeleri
· Uydu Fotoğrafları
· Soru / Cevap
· Web Linkleri
UyduTVHaber 'de Arama

Google Arama
Google
Web'de
Site'deBu başlıktaki tüm makaleleri gör.

Teknoloji: Curiosity Mars gezegenine indi ve oradan resimler göndermeye başladı
27 Kas, 2011 tarihinde size En pahalı rover robot Mars'a doğru yola çıktı şeklinde duyurmuştuk. İşte şimdi de oraya vardı diye yazıyoruz.

Yaklaşık 900 kilogram ağırlığında olan ve radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla işleyen Curiosity'nin Kızıl Gezegen’e inişi, son derece hassas olarak tasarlanmış ısı kalkanı ve gezegen yüzeyine inişini yavaşlatmak için kullandığı sesten hızlı açılan dünyanın en büyük gökyüzü paraşütü yardımıyla gerçekleşti.

Bir gökyüzü vinci ve dünyanın en büyük süpersonik paraşütü taşıyan uzay aracının bıraktığı Curiosity, Mars’ta küçük yaşam formlarını destekleyebilecek bir ortamın olup olmadığını araştırmak amacıyla bu inişini gerçekleştirdi. Sürülüşü Kaliforniya’daki ”Jet Propulsion Laboratuvarı'ndan yapılan uzay aracı, dünyadan yola çıktığı 26 Kasım’dan bu yana yaklaşık 567 milyon kilometrelik bir yolculuk yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün ABD Mars’ta tarih yazdı” ifadesini kullandı. ABD’nin bu başarısının gelecekte “milli gurur” vesilesi olacağını söyledi. Açıklamasında, Curiosity başarısının, ABD’nin hem uzayda hem dünya’daki öncü rolüne ve dünyanın her zaman imrenmesini sağlayan, yeniliğe, teknolojiye ve temel araştırmalara yaptığı akıllıca yatırımlara bağlı olduğunu hatırlattı.

Sunuldu 07 Agu, 2012 - 07:11 AM

Teknoloji: BCB International Ltd tarafından geliştirilen SQ-4 keşif aracı
Donanımlı haliyle toplam ağırlığı 400 gram olan 4 pervaneli bu helikopter üç dakikadan az sürede 2.5 km uzağa gidebiliyor ve maksimum 30 dakika havada kalabiliyor.

Bir tablet bilgisayar kullanarak uçurulabilen bu keşif aracı üzerinde bulunan iki kamerası ile gece ve gündüz yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve film çekebiliyor. 6 adet ultrasonik sonarı da bulunduğu için dar alanlara hassas manevralarla nüfuz edebilme yeteneğine sahip.

SQ-4 hedef bölgede havada asılı kalabilme yeteneğine sahip. Kullanıcı kontrolunu kaybeder veya enerji seviyesi %30'a düşerse kendiliğinden hareket noktasına geri dönüşe geçiyor.

Hız: 5 m/s
Boy: 300 mm
Havada tam faal dayanma: 15 dk
Yükseklik: 75 mm
Azami irtifa: 120 m
Ağırlık: 400 g (90 g LiPo Akü dahil)
Görev Menzili: 1.5 km
Taşıyabildiği yük ağırlığı: 50g (max)
Uçurma/İniş: Herhangi noktadan dikey kalkış/iniş
Kanat açıklığı: 300 mm
Pervane çapı: 7 inç
Yüklü sensörler: İki tane mikrokamera
Yüklü toplam ağırılık: 400 g
Yönetim: GPS/İrtifa tutma
Kabin malzemesi: Karbon Fiber/Naylon
Sistem: Uzaktan kontrol
Akü: LiPo

Sunuldu 05 Agu, 2012 - 11:03 AM

Teknoloji: Google'ın AKILLI Gözlükleri


Google'ın tasarladığı akıllı gözlükler muazzam. İnternete bağlı olduğu için sizin baktığınız görüntüyle ilgili size akıllı öneri ve değerlendirmelerde (Augmented Reality) bulunuyor. Örneğin pencereden dışarı baktığınızda dışarıdaki hava sıcaklığını internetten alıp sizin görüntü alanınıza yazıyor.

Konuşarak kumanda ediyorsunuz. Resim çek dediğinizde baktığınız yerin resmini çekip. "Paylaş" dediğinizde resmi paylaşım grubunuza dağıtıyor. Duvarda gördüğünüz konser reklamını tanıyıp, buna bilet al dediğinizde sizin namınıza sitesine girip o konsere bilet alabiliyor. Gideceğiniz yeri söylediğinizde oraya en kolay nasıl gideceğinizi hesaplayıp ekrana getirebiliyor.

Yolda dolaşırken gelen mektupları, mesajları okumak ve cevaplamak, görüntülü telefon görüşmesi yapmak mümkün.

Ürün henüz ortaya çıkmış değil. Ne zaman çıkacağı ve fiyatının ne olacağı da belli değil. Ama çıktıktan sonra herkesin bundan kullanmak isteyeceği kesin gibi.

Sunuldu 06 Nis, 2012 - 09:17 AM

Teknoloji: Kuşadam Felix 22bin metre yüksekten atladı
FELIX Baumgartner(42) serbest düşme yeni dünya rekoru için yaptığı son çalışmada Stratos projesi kapsamında üretilen uzay kapsülüne uzay kıyafetleri giyerek bindi. 30 metre boyundaki dev Helyum balonu ile New Mexico'dan havalanıp, yerden 22km yüksekliğe ulaştıktan sonra mekikten dışarı çıktı ve kendini uzay boşluğuna bıraktı.

3 dakika 43 saniye boyunca düştüğünde düşme hızı saatte 586km'yi geçmiş yere mesafesi 1500 metre kalmıştı ki paraşütünü açtı, ve sağsalim yeryüzüne ulaştı. Atlamasından itibaren yere ulaşması toplam 8 dakikadan fazla sürdü.

Felix'in esas amacı bu yaz yapacağı atlayışla uzay sınırı olarak kabul edilen 37km yükseklikten yere atlayarak bu konudaki yeni dünya rekorunu oluşturmak.

Daha önceki rekor 1960 yılında ABD hava albayı Joe Kittinger'in 31km yüksekten atlayarak ulaştığı ve bugüne kadar bir daha ulaşılmayan hız ve yükseklik rekoru idi. Kittinger ayni zamanda balonla tek başına atlantik okyanusunu geçen ilk kişidir. Ayrıca kendisi katıldığı Vietnam savaşında uçağı düşürüldüğü için kuzey Vietnam'da 11 ay hapis kalmıştır.

Sunuldu 17 Mar, 2012 - 05:50 AM

Teknoloji: Robot Çıta koşuda hız rekoru kırdı

Pentagon'a bağlı ABD savunma araştırma kurumu DARPA'nın sponsorluğunda Boston Dynamics şirketi tarafından geliştirilen bu dört bacaklı mekatronik şaheseri saatte 29km (18mph) hızla koşabiliyor.

Doğadaki en hızlı koşan yaratık olan Çıta'nın koşma tarzını aynen örnek alan bu robotla ilgili araştırmalar halen sürmekte. Yıl sonuna doğru laboratuvardan çıkıp gerçek doğada koşmaya başladığında bundan çok daha hızlı olacak.

Boston Dynamics mühendisleri robotun koşma hızının gelecekte tıpkı biyolojik örneğindeki gibi saatte 70mil dolaylarına çıkartılmasında hiçbir engel görmediklerini açıkladı.

DARPA bu projenin hangi askeri uygulamaya yönelik olduğu konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

Sunuldu 07 Mar, 2012 - 01:53 AM

Teknoloji: Portre sanatçısı Robot

Fraunhofer Eskiz Robotu yüzünüzdeki kırışıkları ihmal edip portrenizi gerçekte olduğunuzdan biraz daha genç gösterecek şekilde çizebiliyor.

Portre ressamlığına soyunan bu robot aslında fabrika işçisi olarak çalışmak üzere üretilmiş, cisimlerin ışığı nasıl yansıttını kavrama uzmanlığına sahip bir makine.

Ancak şimdi ona yüklenen yeni yazılımla insan efendilerin portrelerini çizebilen yeni yeteneğine kavuşmuş durumda.

Fraunhofer Optronik, Sistem ve Görüntü Değerlendirme Teknolojileri Enstitüsü tarafından bu robota kamera ve görüntü işleme yazılımları bağlanıp yüklenmiş. Yüklü algoritmalar görüntüdeki kontrastları yorumlayarak robotun işleyeceği kurşun kalem çizimleri haline getiriyor. Yüzdeki küçük kırışıkları ihmal ederek çizilen kişiyi genç gösterebilmeyi bile beceriyor. .

Enstitü sanatçı robotunu Hanover'de Mart ayındaki konferansta teşhir etmeyi planlıyor.

Sunuldu 29 Şub, 2012 - 07:57 AM

Teknoloji: Yüksek çözünürlüklü dijital refleks kameranızı havada uçurarak gezdirmek için altıkopter

Devletlerin, askeriyelerin hatta büyük şirketlerin insansız hava araçları konusunda büyük yatırımlarla gerçekleştirilen sayısız projeleri var. Peki siz kendi DSLR kameranızı havada gezdirebilecek bir aracınız olsun istemez misiniz?.

Amerikalı bir çiftin geliştirdiği EYE3 tam böyle birşey. Hava fotoğrafları çekimi için bin doların altında kalan maliyetine göre çok iddialı bir proje olduğu söylenebilir.

Karbon fiber iskelet ve altı pervaneli oluşunun kumanda stabilitesi bakımından daha avantajlı olduğu söylenen bu heksakopter tamir kolaylığı sağlayan modüler bir tasarıma sahip.

GoogleMaps haritaları üzerinden ve açık kaynak yazılımıyla uçuruluyor. Sürekli gelişen APM2 otopilot yazılımına sahip. Yani sizin pilotluk yapmanız gerekmiyor. Her kolunda bulunan (6 adet) pervanenin her biri 350W gücünde motora sahip. Dörtbuçuk kiloya kadar ağırlık (kamera) taşıyabiliyor.

Sunuldu 04 Şub, 2012 - 07:10 AM

Teknoloji: Yeni nesil robotlar artık her eve girebilecek


Dünyanın en büyük endütri robotları üreticisi Yaskawa Electric şimdi anneannemizin evine bile girebilecek bir robot yapmış.

SmartPal VII isimli robot telepresence sistemiyle bir Kinect kullanarak uzaktan kullanılmak üzere yapılmış.. Microsoft'un bilgisayar oyunları için ürettiği kontrol sisteminin bunda ne işi var diyeceksiniz. Robotun başındaki stereo(çiftli) kamera sistemi ve infrared sensorları sayesinde oda içinde kendi başına dolaşabiliyor. Kollarındaki dokunma duyargaları sayesinde hassas hareketler yapabiliyor. Görüntü tanıma ile hareketlerimizi takip ederek bir eşyayı alıp bir kutunun içine koyması gibi şeyler öğretilebiliyor.

Resmin üstüne tıklayarak gelen videoyu izleyiniz..

Sunuldu 27 Kas, 2011 - 07:03 AM

Teknoloji: En pahalı rover robot Mars'a doğru yola çıktı
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)nın, şimdiye dek bir başka gezegene gönderdiği en sofistike robot Curiosity(Merak) Mars'a doğru yola çıktı.

'Curiosity' robotu, Kızıl Gezegen'in yaşamın gelişimine uygun bir geçmişi olup olmadığını belirleyecek. Mars toprağına, 570 milyon km yol katettikten sonra Ağustos 2012'de konacak Curiosity veya "Mars Science Laboratory" (MSL) için NASA uzmanları, Güneş Sistemi'nin bir başka gezegenine şimdiye kadar gönderdikleri en kapasiteli robot olduğunun altını çiziyor.

Gönderilmesi daha önce bir gün ertelenen Curiosity dün Florida'daki Cape Canaveral uzay merkezinden bir Atlas V füzesiyle fırlatıldı.

İnsanoğlunun yaklaşık yarım yüzyıldır Kızıl Gezegen'e gönderdiği 43 uzay aracından üçte ikisinin başarısız olmasından ötürü, önce Mars'ın "lanetini" yenmesi gereken 900 kilo ağırlığında ve daha önce gönderilen Spirit ve Opportunity'den 2,5 kez daha uzun ve 5 kat daha ağır tekerlekli robot, Kızıl Gezegen'e yeni geliştirilen bir sistem sayesinde dev bir kabloyla iniş yapacak. Mars'ın atmosferinin ilk tabakalarına girdikten sonra paraşütlerini açıp kapsülden ayrılacak Curiosity'yi toprağa, bu yeni geliştirilen vinç sistemi indirecek.

Radyoaktif plütonyumun parçalanması sonucu açığa çıkan sıcaklıkla çalışan robotun, Kızıl Gezegen'de bir Mars yılı(687 Dünya günü) geçirmesi ve sıcaklığın sıfırın altında 90 ve 0 santigrat derece arasında değiştiği dev Gale kraterine inerek burayı incelemesi öngörülüyor.

Bilim adamları, 150 kilometre genişliğindeki dev kraterde bulunan yüksek dağın, aralıksız esen Mars rüzgarının zaman içinde burayı doldurarak şekillendirmesiyle oluştuğunu düşünüyor. Taşıdığı 10 bilimsel cihazla, kaya parçalarının kimyasal tahlilini yapacak Curiosity, indiği Gale kraterinde yaşam için organik unsurlar bulunup bulunmadığını inceleyecek. Yüksek çözünürlüklü kamerası ve 7 metre mesafeden hedefini inceleyebilen lazer sistemine sahip altı tekerlekli robotun, kayanın içini 6 santimetre delme kapasiteli 2,1 metre uzunluğunda eklemli bir kolu da bulunuyor. Toplanan numuneler analiz edilmek üzere robotun içindeki iki laboratuvardan birine iletilecek.

Proje değeri 2,5 milyar dolar olan Curiosity'nin bir de meteoroloji istasyonu bulunuyor. Nasa uzmanları, Mars'a Curiosity'yi kondurmanın, bu gezegene sanal olarak 200'den fazla bilim adamı göndermek gibi olduğunu belirterek, "Hayallerimizin makinası" diyor ve beklentilerini dile getiriyorlar. Curiosity, Mars'ta 2004'ten beri keşiflerini sürdüren Opportunity ile yörüngeden faaliyetlerini devam ettiren Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) ile Avrupa uzay ajansının Mars Express uzay araçlarına katılmış olacak. Ancak, bilim adamları, mali kısıntı nedeniyle ABD'nin bunun ardından başka uzay aracını Kızıl Gezegen'e göndermeyeceği endişesini taşıyor. Kızıl Gezegen'e 1971'de ilk uzay aracını indirmeyi başaran eski Sovyetler Birliği'nin uzay aracı sadece 15 saniye çalışırken, son altı başarılı uçuşuyla Mars programları içinde en başarılı konumda bulunan ABD'nin programları, Mars yüzeyini şimdiye dek keşfeden tek insansız seyahatler özelliğini taşıyor.

Rusya'nın 9 Kasım'da Mars'un uydusu Phobos'a gönderdiği uzay aracı da başarısız olmuş, Dünya'nın yörüngesini terk edememişti.

Sunuldu 27 Kas, 2011 - 06:34 AM

Teknoloji: Geleceğin robot atlıları şimdiden neredeyse savaşa hazır
ABD ordusunun desteğiyle çeşitli AR-GE projeleri yürütmekte olan firmalardan birisi olan Boston Dynamics'in en son geliştirdiği projelerden birisi LS3 (Bacaklı Manga Destek Sistemi). AlphaDog adı bu araç askerlerin yaya gitmek sorunda oldukları dağ tepe her tür arazi koşuluyla başa çıkabilmek üzere düşünülmüş. Kısmen otonom (pilotsuz) çalışabilecek. Bilgisayarlı görüntü algılama, konum belirleme(GPS) ve otomatik seyrüsefer özelliklerine sahip.
DARPA ve ABD bahriyesi bunu önümüzdeki yıl kullanmaya başlayabilecek.
Yaklaşık 182kg yükü 32 km taşıyabilen bu araç doldurulmadan 24 saat gidebiliyor.


Sunuldu 03 Kas, 2011 - 08:09 AM

Teknoloji: Panasonic TV cihazlarına HbbTV özelliği koymaya başladı
IFA 2011 – BERLIN. Panasonic ürettiği VT-30 model TV cihazlarına HbbTV özelliğini eklediğini duyurdu.
HbbTV özelliği eklenen TV'ler ile Panasonic de yeni hibrid standardını benimseyen CE üreticiler arasına katılmış oldu.
Bu arada Panasonic kendi bağlı online yayınlarını Viera markası ile sunmaktadır. Üretici Viera Connect Market adı verilen kendi uygulama pazarını da devreye soktu. Pazarda bilgisayar oyunları dahil bedava uygulamaların yanı sıra paralı uygulamalar da sunulacak.
Panasonic ürettiği cihazlardaki "bağlı TV" özelliklerine ayrıca Twitter ve Skype uygulamalarını da ekledi. İzleyiciler cihazın içindeki pazardan TV cihazları için 3D gözlük gibi aksesuarları da satın alabilecekler.
Bu uygulama pazarı firmanın ürettiği tüm yeni TV BluRay, Home Cinema cihazlarında bulunacak. Ayrıca 2010 model cihazları için de yazılım güncellemesi ile bu özellik eklenecek.

Sunuldu 01 Eyl, 2011 - 05:57 AM

Teknoloji: Festo SmartBird Martı Robot
Martı biyolojisi model alınarak geliştirilen bu robot otonom kalkış, manevra ve iniş yetenekleri için sadece tek sürücü kullanıyor.Festo'nun daha önce yaptığı uçan penguen, deniz anası tipi diğer robot yaratıkları hepsi havada veya suda yüzme prensibinde idi. Bu ise motor gücüyle uçmaktadır. Ağırlığı yaklaşık 485 gram. Kanat açıklığı 2 metre. Karbon fiber gövdesi kanat çırpma sırasında çok az ses çıkartıyor. Tüm kaldırma gücü oldukça küçük bir. Çok akıllıca tasarlanmış. Uçuş sisteminin ayrıntılarını görebilmek için başlığa tıklayarak yazının devamında gelecek videoyu da izlemelisiniz.

Sunuldu 10 Nis, 2011 - 04:30 AM

Teknoloji: ABD ordusuna casus sinekkuşu

AeroVironment tarafından DARPA askeri araştırma kuruluşu sponsorluğunda 4 milyon dolar masraf ve 5 yıllık araştırma sonucunda ortaya çıkartılan bu nanoteknoloji harikası kendi türünün ilk örneği.

İçindeki pille 8 dakika uçabilen, orta şiddette rüzgarlara dayanabilen, havada bulunduğu noktada tutunabilen, saatte 11 mil hızla bir yerden bir yere gidebilen bu hava aracı kendi kamerasıyla yüksek çözünürlüklü görüntü gönderiyor. Boyu sadece 16cm.

Araç sadece kamera görüntüsü üzerinden kullanılabilir ve 8 dakika süreyle belirli bir bölgenin görüntü taraması yapılabilir.

Kapılardan pencerelerden geçerek odalardan odalara hassas bir uçuşla dolaştırılıp görüntü ve ses toplanabilir. Bir yerde park halinde görüntü aktarmakta iken pırr diye fırlayıp uçarak kaçabilir.

Sunuldu 19 Şub, 2011 - 08:53 AM

Teknoloji: TV izlemenin enerji maliyeti

Sunuldu 04 Şub, 2011 - 06:39 AM

Teknoloji: MQ 9 reaper gorgon stare
General Atomics yapımı MQ-9 Reaper insansız uçağı daha önce silahlı bir saldırı canavarı olarak görmüştük. Şimdi onun kartal gözlüsünü yapmışlar.

Gorgon Stare’in yapılış amacı ABD silahlı kuvvetlerine muharebe alanlarına ilişkin sürekli ve bütüncül bir görüntü sağlamak. Taktik hava keşif alanında bu imkan tüm alanın ayni anda kesintisiz görüntüsüne sahip olmak, her an her yerde bir göze sahip olmak demek. Burada anahtar kavram net-centric (şebeke merkezli) bir OODA (Bak, bul, karar ver, uygula) sistemi.. Silahlı taktik hava araçları ve kara birlikleri ile sürekli irtibat halinde.. Düşman gözüyle baktığınızda bu araç düşmanın sürekli tepenizde her yeri görebilen bir gözü olması demek.

Teknoloji olarak ileri bir çoklu kamera sisteminden oluşuyor. Ayni anda çok noktaya bakabilen elektro-optik, ve termal infrared gözleri var. Kısa bir süre sonra "Synthetic Aperture Radar (SAR) sistemine de sahip olacak.

Gorgon Stare - ile mücehhez MQ-9 Reaper 20,000-25,000 ft. yüksekte ve 14-15 saat süreyle havada kalabilme özelliğine sahip. Tabii her an en az birinin havada olması için bu uçaklardan birden çok tanesine sahip olmak gerekir.
Tabii muharebe sırasında buna atış desteği verecek HellFireII/JAGM füzeleriyle donatılmış MQ-9 Reaper'lar da gerek. Bu şekilde anlık bilgiyle harekete geçerek bir tuşa basmayla hedefi yok etmek mümkün. Yapay zeka ve hareket analizi programlarıyla donatıldığında bu sistem (görüp, bulup, yokeden) tamamen otonom bir saldırı canavarına dönüşebilir.

Sunuldu 04 Oca, 2011 - 10:04 AM

Teknoloji: Uçak Adam afrika'dan avrupa'ya uçtu
51 yaşındaki eski savaş pilotu Yves Rossy kendi tasarlayıp geliştirdiği motorlu kanatlarla cebelitarık boğazını geçti. Rossy sırtına bağladığı ve üzerinde 4 adet jet motoru bulunan 2.4m açıklığa sahip karbon fiber kanatlara ilk uçuşunu bundan tam 4 yıl önce gerçekleştirmişti.

2008 yılında gerçekleştirdiği Manş uçuşunu ise saatte 300km hıza ulaşarak 10 dakikadan kısa sürede tamamlamış, ayni yıl Alp dağlarının üstünden de uçmuştu.

Kasım 2009'da Rossy bu defa kıtalararası ilk uçuşunu gerçekleştirmk üzere Tanca(Fas'dan) yaklaşık 2000 metre yükselen bir uçaktan atlayarak Cebelitarık'ı geçmek üzere yola çıktı. Uçuşun 15 dakika kadar sürmesi bekleniyordu. Ancak, fırtına ve koyu bulutlar nedeniyle denize çakıldı ve destek helikopteri tarafından kurtarıldı.

Nihayet önceki gün (5 kasım 2010) jetlerini ve kanatlarını yenileyerek2400m yüksekte bir balondan atlayarak gerçekleştirdiği uçuşta başarılı oldu. Toplam 18 dakika havada kaldı.

Rossy'nin bundan sonraki planı Arizona(ABD)daki büyük kanyon'un bir ucundan öbür ucuna kadar uçmak.

Sunuldu 08 Kas, 2010 - 05:50 AM

Teknoloji: Gözlüksüz izlenebilen 3D TV'ler 2013 yılına kadar hazır edilebilecek..
Berlinde yapılmakta olan IFA 2010 fuarındaki reyonunda Philips firması şu anda gözlüksüz izlenebilen bir 3D TV'nin çalışır prototipini sergilemekte. Bu ilk cihazın 2013 yılında piyasaya sunulacağı açıklandı. Firma ayrıca piyasaya yeni çıkardığı Cinema 21:9 Platinium serisinden FullHD 3D LED TV'lerini de fuarda göstermekte.

Philips firması gözlüksüz izlenebilen 3D TV üzerinde aslında yıllardan beri çalışmakta, ve 2007 yılından bu yana da IFA fuarında demoları yapılmaktaydı. Ancak tuhaftır, yeni 3D çılgınlığının ortaya çıkmasından hemen önce 2009 nisan'ında Philips bu konudaki geliştirme çalışmalarını bırakmaya karar vermişti. Şu anda Berlindeki demo Philips'ten çıkma bir firma olan Dimenco tarafından yapılıyor.

3D geliştirme çalışmalarını Philips'den devralan Dimenco firması daha önce yıllarca bu konuda birlikte çalışmış olan 4 eski Philips çalışanı tarafından kurulmuş. Philips bu alandaki çalışmalarını durdurunca bu çalışanlar kendi 3D girişimlerini başlatmış, ancak ana firma ile de iyi ilişkilerini korumuşlar. Dimenco firması halen gözlüksüz izlenebilen 3 boyutlu televizyon ve bu televizyon için içerik üretmekte kullanılan araçlar üzerinde yoğunlaşmış.

Dimenco'ya göre tüketiciye sunulacak bir cihazın hazır edilmesi ve piyasaya sürülmesi 3 ile 5 yıl arası bir süreç gerektiriyor yani cihaz en erken 2013 yılında hazır olabilecek. Bu işte kullanılacak profesyonel ekranların piyasaya sunulması ise daha erken olacak.

Dimenco sahip olduğu kendine özel bilgiler ve teknoloji ile uçtan uca (yayının hazırlanmasından tükecinin evinde izlemesine kadar olan) tüm süreci kapsayan 3 boyutlu otostereoskopik görüntü çözümleri sunmaktadır. Bunun içinde otostereoskopik 3D ekranlar, komponentler, bilgi işleme çözümleri, yazılımlar ve içerik dönüştürme hizmetleri de bulunuyor. Yönetici Tobias'ın söylediğine göre "Dimenco halen iş piyasasının ihtiyaç duyduğu uygulamaları hedeflemektedir". Etkileşimli 3D teknolojisini kullanmakta olan gazino ve kumarhaneler, medya şirketleri, sinemalar ve diğer şirketler bu ürün için önemli bir pazar oluşturuyorlar. Firma ayrıca sektördeki birçok önemli oyuncu iin müşavirlik hizmetleri de vermektedir.

Dimenco 3 boyutlu görüntü sunan (gözlük gerektirmeyen) dijital fotoğraf çerçevelerinin kısa sürede piyasaya çıkacağını ummaktadır. Gerektirdiği optimizasyonlar nedeniyle 3D oyun konsollarının, televizyonların ve diğer tüketici ürünlerinin piyasaya çıkması ise biraz daha vakit alacak.

Öte yandan Philips'in yaptığı Cinema 21:9 cihazların 3D HDTV versiyonu piyasaya çıkmaya hazır durumda..

Sunuldu 03 Eyl, 2010 - 08:19 AM

Teknoloji: Virgin Galactic'in SpaceShipTwo uzay aracı mürettebatıyla ilk uçuşunu tamamladı
Henüz aşılması gereken birkaç küçük önemli pürüz daha var. Ama anlaşılan o ki Virgin Galactic şirketinin SpaceShipTwo ya da VSS Enterprise isimli uzay aracı ile önümüzdeki yılın içinde ilk ticari uçuşunu yapma projesi programa uygun olarak sürüyor.

15 temmuz günü araç uçuş ekibiyle birlikte Mojave uçuş ve uzay üssünden hareketle bir deneme uçuşunu gerçekleştirdi.

Sunuldu 19 Tem, 2010 - 04:54 AM

Teknoloji: Solar Impulse ile yakıtsız sürekli havada kalmak mümkün.
Fizibilite çalışmaları 2003'de başlayan. İlk prototipi 2006-2009 arasında geliştirilen. 2009'daki deneme uçuşlarından sonra 7 temmuz 2010, günü HB-SIA isimli ilk modelin 24 saatlik ilk deneme uçuşu gerçekleştirildi. Avrupa yaz saati ile 6:51'de isviçre'de havalanan uçak pilot André Borschberg yönetiminde ertesi sabah 9:00'da geri dönüp indi. Uçuş sırasında ulaşılan 8,700 m irtifa bu güne kadar güneş piliyle uçan uçaklar için ilk. Güneş piliyle uçan insanlı bir uçak tarafından dünyada gerçekleştirilen ilk 24 saati aşan süreli uçuş. Uçağın kanatlarındaki 12,000 adet güneş pillerinin gündüz doldurduğu akülerle gece boyunca uçarak 24 saati devirmesi aslında teknik bakımdan hiç ikmal yapmadan sürekli havada kalabilmesi demek. Gün boyunca sürekli irtifa kazanabilmesi de yeterli güneş enerjisinin sağlanabildiğine işaret. Uçakta 450kg ağırlığında 90KWh gücünde Lithium-ion aküler bulunuyor. Uçağın boyu 22m, kanat açıklığı 63m, yüksekliği 6.4m, yaklaşık 12bin güneş pili hücresi 200 m2 yüzey kaplıyor. 1600kg ağırlığa sahip uçak 2000 kg ile havalanabiliyor. Üzerinde her biri 10 beygir gücünde 4 elektrik motoru bulunuyor. Kalkış hızı saatte 35 kilometre..

Projenin bundan sonraki etabında HB-SIB modeliyle dünya turu yapılması planlanmış. Kayıt kodu HB-SIB olan ve 2011'de tamamlanması planlanan ikinci uçağın pilot kabini basınçlı sisteme ve kıtalararası seyahat için gereken ileri teknoloji seyrüsefer elektroniğine (avionik) sahip olacak.

HB-SIB 'in kanat açıklığı 80m, yani dünyanın en büyük yolcu uçağı dev Airbus A380'den bile azıcık daha fazla.

12,000 metre irtifalara çıkılacağı varsayılarak kokpitte kabin basıncı ayarlama ve oksijen takviyesi sistemleri düşünülmüş.

Sunuldu 09 Tem, 2010 - 02:30 AM

Teknoloji: İranlılar da insansı robot yapmış

İki yıl kadar önce iran'lı öğrenciler ismini Pers savaşçısından alan ve uzaktan kumandayla tekerlekleri üzerinde yol alabilen Surena isimli bir robot yapmışlardı. 2010 için Tahran Üniversindeki robot uzmanları bu yaratığı geliştirip biraz Asimo'ya benetmeye çalışmışlar.

Geçen hafta devlet başkanı Mahmut Ahmedinecat tarafından tanıtımı yapılan Surena 2 robotu 143cm boyunda, 45kg ağırlığında olup kendini etrafta yavaşça gezdirebiliyor. Amacı henüz belirsiz. Haberlere göre robota ileride görüntü ve ses modüllerinin de eklenmesi planlanmış.

Sunuldu 05 Tem, 2010 - 08:08 AM

Teknoloji: Google'ın TV'si de çıktı
Dün itibariyle Google I/O tarafından yapılan açıklamaya göre henüz demo'su yapılan bu uygulama için tüm dünyadan tam 4 milyar kullanıcı beklenmektedir.

Açıklamada bilgisayarların 1 milyar, cep kullanıcılarının 2 milyar, TV kullanıcılarının ise 4 milyar olduğu ve ABD'de insanların günde ortalama 5 saat TV izlediklerini, üstelik bu sürenin bütün zamanların en uzunu olduğu belirtildi. Sadece ABD'de TV'lerin reklam harcamalarının 70 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Google'dan yapılan açıklamaya göre görüntüler PC'den değil evdeki en büyük en parlak ekrandan izlenmelidir ve Google bu konudaki ilk girişimci olmamasına karşın aşağıdaki 4 nedenle başarı gösterenin kendileri olacağına inanmaktadır:

* Google TV ile aradığınızı bulmaya az izlemeye ise çok vakit harcayacaksınız
* İçerikleri kişiselleştirmek için daha fazla yola sahip olacaksınız
* Zaten var olan TV'ler çok daha ilginç hale gelecek
* Bildiğiniz TV'den çok daha fazlası olacak

Google'un sloganı ""TV Web'le Web TV ile buluşuyor"".
Yeni bir kutu gibi olacak. Mevcut uydu ya da kablo TV'nize bağlanabilecek, ancak ilave klavye ve mouse'u olacak. Ama Android cep televizyonlarınızla da çalışacak. Üstelik artık evde uzaktan kumandanın sizde olması için savaşmanıza gerek yok. Google çok kullanıcılı. Yani herkes kendi istediği yayını kendi Android'inden izleyebiliyor.

Ayrıca Android cihazlarınızı TV'nizle konuşmakta sesli olarak TV'nizde kanal aramakta kullanabiliyorsunuz. Google TV Android (şimdi 2.1) işletim sistemine göre hazırlanmış ve Google Chrome tarayıcısı ile kullanılıyor ve evet Flash (10.1)de var. .

Tabii ayrıca Android olduğu için Google TV'de tipik android uygulamaları artık TV'nizde çalışabilir oluyor.

Sunuldu 21 May, 2010 - 05:56 AM

Teknoloji: ABD ordusunun gelecekteki helikopterlerinde pilot opsiyonel
Beş yıl önce ilk olarak Sikorsky UH-60 Black Hawk (Kara Şahin) helikopteri dijital kokpit ve uzaktan uçurulabilme imkanlarına kavuştu. 2011'den itibaren ise ABD ordusu artık askeri görevlere pilotsuz olarak çıkabilmek arzusunda. Hazırlanan 140 sayfalık "İnsansız Uçak Sistemleri yolharitası" ordunun UH-60, AH-64, CH-47 ve OH-58D helikopterlerinin de OPV(istenirse pilotlu da uçurulabilen hava araçları) kategorisine dahil olacağını göstermekte. Yani artık bu devasa hava araçları gelecekte bir tek düğme ile pilotsuz uçurulabilen konuma gelecekler. Silahlı Apache helikopterleri mesela insanlar için çok korkutucu olabilir. Ama henüz erken. ABD hükümetinin tahminine göre 2025 yılına kadar askeri hava araçlarının yarısı OPV (pilotsuz da uçurulabilir) olacak. Ayrıca sürü halinde saldırabilmek gibi korkutucu yeni özellikler de kazanacaklar. Sikorsky açıklamasına göre insansız ilk UH-60M bu yıl uçmaya başlıyor.
Sunuldu 02 May, 2010 - 06:12 AM

Teknoloji: IPTV çözümlerinde uluslararası işbirliği
"ANGA CABLE 2010" fuarında yer alan 4 büyük uluslararası şirket BeeSmart, Blankom, TechnoTrend Görler ve Verimatrix, IPTV konusunda müşterek çalıştıklarını açıkladı. Bu dört şirket küçük ve orta boy IPTV şebekeleri için ortak bir "komple çözüm" sistemi sunmaktalar. Kamu hizmetleri şehir şebekeleri ve telekom ve kablo şebekesi şirketlerini hedef alan komple çözüm "headend" sisteminden başlayıp uçtaki alıcı terminale kadar tüm cihazları kapsamaktadır.

Alman şirketi Blankom müşterileri için komple sistem proje tümleştirmesindeki ana irtibat noktası konumundadır. Blankom ayrıca IP Headend sisteminin üretici sağlayıcısıdır. California (ABD) şirketi olan Verimatrix şifre sistemini sağlamaktadır. Middleware bağlayıcı yazılımı bu konudaki Slovenyalı ihtisas şirketi BeeSmart tarafından sağlanıyor. Son kullanıcının elinde bulunacak IPTV alıcı cihazlar ise alman tasarımcı üretim şirketi TechnoTrend Görler'den. Bu şirket IP ve hibrit dijital alıcı cihazları üzerinde uzmanlaşmış bir şirket.

Sistemi ortaya çıkartan yazılım ve donanım dahil uçtan uca tüm blokların birbirine tam entegrasyonu sağlanmış ve etkinliği fiilen sahada denenip görülmüş durumda. O nedenle sistemin müşterileri daha baştan hızlı ve etkili bir başlangıç yapma şansına sahip. Ayrıca sistemin açık yapısı sayesinde yeni uygulamalar da kısa sürede kolayca entegre edilebilir durumda. Bu IPTV komlple çözümü halen uçtan uca HD uyumlu ve tüm bloklar kendi başına ayarlanabilir kullanıcı arayüzlerine sahip.

Sunuldu 27 Nis, 2010 - 06:48 AM

Teknoloji: Robot mekik Nisan'da uzaya gönderiliyor
NASA'nın Boeing tarafından yürütülen bu projesi epey gecikmiş durumda. Ama sonunda nihayet yola çıkmaya hazır.

X-37 isimli bu küçük robotik uzay uçağı nisan ayında ilk defa insansız olarak yörüngeye çıkacak. NASA bunu Uluslararası Uzay İstasyonundakiler için kurtarma aracı olarak düşünmüş. Yük kabini sadece 214 santime 122 santim boyutlarında.

İlk seyahati için Florida'ya getirilen X-37 orada bir Atlas V roketine bağlanarak uzaya çıkarılacak. Projeye ilişkin henüz daha ayrıntılı bilgiler verilmiyor.

Sunuldu 29 Mar, 2010 - 11:31 PM

Teknoloji: En uzun havada kalma rekoru 54 saat ile QinetiQ'in Zephyr modelinde
Yüksek irtifada uzun süre havada kalma (HALE) insansız hava aracı (UAV) Zephyr halen en uzun havada kalma rekorunu elinde tutmakta. QinetiQ'in bu tasarımı ABD savunma bakanlığının araştırma programı tarafından destekleniyor. Daha önceki rekor 30 saat ile 2001 yılında kırılmıştı.

Karbon fiber'den yapılma toplam ağırlığı 30kg ve kanat açıklığı 18 metre olan bu ultra hafif uçak gündüzleri kanatlarını kaplayan kağıt kalınlığındaki amorf silikon güneş pillerinin ürettiği elektrik enerjisi ile uçuyor. Geceleri ise gündüzleri doldurulan lityumsülfür şarjlı pillerinde birikmiş enerji ile.

Uzun yıllardır gerçekleştirilen araştırma geliştirmeler özel güneş pilleri, aküleri, şarjör sistemi ve otopilot elektroniği Zephyr'in 58bin feet'lik azami irtifada 54 saat süreyle uçabilme başarısını getirmiş. Denemenin gerçekleştirildiği NewMexico'da o sırada hem fırtınalar hem de aşırı yüksek sıcaklıklar sözkonusu imiş.

Bu tür bir aracın potansiyel kullanım alanları yeryüzü gözlem, haberleşme röle istasyonu, sivil ve askeri güvenlik gibi ihtiyaçlar.

Sunuldu 23 Mar, 2010 - 05:28 AM

Teknoloji: Yelkenliyle uzay seyahati
İtici güç olarak güneş ışığını kullanan "güneş yelkeni" kavramı bir süredir düşünülüyor. Sözkonusu yelken büyük bir membrandan oluşuyor ve bu membranın üzerinde ayni zamanda ince film güneş pili hücreleri döşeli ve bu şekilde elektrik de üretilmektedir. Foton akselerasyonuna ilave olarak üretilen elktrikle çalışan iyon tepkili motoru da devreye girince (hem benzinli hem elektrikli araçlar gibi) "hibrit" bir uzay aracının yapılması sözkonusu. Bu şekilde uzay seferlerinde çok daha yüksek maliyet etkinliği sağlanabilecek.

JAXA (japon uzay araştırmaları merkezinin) bu konuda yaptığı çalışmalar şimdi iki proje haline geldi. İlk projenin ismi IKAROS (Güneş radyasyonuyla ivmelenen gezegenler arası uçurtma araç.) Bu araç 2010 yılında Venüs iklim orbiteri "AKATSUKI"(PLANET-C), ile birlikte bir H-IIA fırlatma aracı ile yola çıkarılacak. Dünyanın güneş yelkenli ilk aracı olacak olan IKAROS'da hem foton tepkili sistem, hem de ince film güneş pili sistemi birarada.

Sunuldu 23 Mar, 2010 - 04:59 AM

Teknoloji: General Atomics'in en gelişmiş UAV'ı AVENGER
Eski ismi Predator C olan bu insansız savaş uçağının MQ-9 reaper'den en önemli farkı jet motoru., bir de hayalet özelliklerine sahip olması. Silahları gövdesinin içinde saklı ve egzosu S biçiminde olduğundan ısı ve radar imzası kolay farkedilmesini imkansız hale getiriyor. İlk olarak 2009 nisan'ında uçurulmuş olan Avenger MQ-9 ile ayni silahlarla birlikte, Lynx Synthetic apertür radarı (SAR) ve F-35 Lightning II'nin elektro optik hedefleme sisteminin(EOTS) bir versiyonu olan Advanced Low-observable Embedded Reconnaissance Targeting(ALERT) sistemine sahip.

Yerdeki haberleşme ağı ve kontrol destek sistemleri daha önceki MQ-1 ve MQ-9 Predator versiyonları ile ayni. Kanat açıklığı 20m, havada 20 saat kalabiliyor ve 60bin feet'e kadar yükselebiliyor. 400knot'dan fazla (saatte 740km) hıza sahip.

Sunuldu 13 Mar, 2010 - 08:15 AM

Teknoloji: Flapsız UAV ingiliz DEMON
Konvansiyonel hiçbir kontrol yüzeyine sahip bulunmayan vektörel tepkimeli insansız uçak prototipi 10.4 milyon dolarlık bir ingiliz projesi ile geliştirildi.

Kanat açıklığı 270cm, ağırlığı 80kg olan bu insansız jet uçağının Demon isimli ilk prototipinin uçuşu bu yılın sonuna yetiştirilecek. Uçuş 5 yıldır çalışmaları süren FLAVIIR isimli projenin ilk etabını tamamlıyor.

2005 yılında denenen Schübeler Vector II modelini kullanan uçakta vektörel jet tepkimesi ana jet akımına sıvı katıştırması yapan ikincil jetlerle sağlanıyor.

Uçağın geliştirmesi Cranfield Universitesinde ortak kurulşların desteğiyle gerçekleştirilmiş. Montajı Cranfield'in Kompozit üretim merkezi ile BAE elemanlarının desteğiyle yapılmış. Cranfield ve BAE başta olmak üzere Imperial College of Science Technology and Medicine, Leicester, Liverpool, Manchester, Nottingham, Southampton, War­wick ve York üniversiteleri ile Wales at Swansea üniversitesi projeye çalışmalarıyla katılmışlar.

Sunuldu 13 Mar, 2010 - 07:49 AM

Teknoloji: General Atomics MQ-9 Reaper UAV
Eski adı Predator B olan bu insansız savaş uçağı ilk olarak 2001 şubatında uçuruldu. Yüksek irtifadan gözetim yapan, havada uzun süre kalabilen bu insansız vurucu, avcı uçağı atası durumundaki MQ-1 Predator modellerine göre biraz daha iri. Şaftında 950 beygir gücü (712 kW) olan turboprop motoru Predator'un 115 beygirlik(86 kW) pistonlu motoru ile kıyas kabul etmez. Bu güç artışı sayesinde 3 kat hız ve 15 kat daha fazla yük taşıyabiliyor.

ABD 2008 yılında NewYork hava muhafız filosunu F-16'lardan MQ-9'lara dönüştürmeye başladı. Bu uçaklar otonom olarak havalanabildikleri gibi yerden uzaktan pilotaj kontroluna da alınabiliyorlar. Halen tamamı bu uçaklardan oluşan bir saldırı filosu mevcut. İlk olarak MQ-9'larla UAV insansız uçaklar artık keşif uçağı niteliğinden saldırı uçağı niteliğine dönüşmekte. Uçaklar her ne kadar tamamiyle otonom olarak havalanıp, keşif uçuşları yapabilmekte iseler de Silah kullanımları daima uzaktan bir pilot tarafından gerçekleştirilebiliyor. (Bilgisayar kararıyla tamamen pilotsuz olarak gidip birilerini vurmaları mümkün değil.) O nedenle hava kuvvetlerinde bunlara UAV değil Uzaktan Pilotajlı Araç anlamında RPV denmekte. 2009 itibariyle ABD hava kuvvetlerinde 195 Predator ve 28 Reaper mevcut.

Sunuldu 12 Mar, 2010 - 07:39 AM

Teknoloji: Skylite B UAV Sistemi
Kalkış katapult üzerinden iniş ise airbag ve paraşütlü. Toplam ağırlığı 8 kg. 35km kadar menzili var. geliştirilmiş bir şifreli dijital iletişim ve datalink sistemine sahip. RAFAEL yapımı V kuyruklu, 240cm kanat açıklığına sahip bu UAV lityum polimer pilleri sayesinde tam 90 dakikaya kadar havada kalabiliyor. Farklı hızlarda çalıştırılabilme ve 30 knot'a kadar rüzgarlarla başa çıkabilme gücüne sahip.

D-STAMP dengeli, stabilizeli minyatür EO (Yeryüzü gözlem) kamera sistemini taşımaya göre tasarlanmış. Bu sistem 300 - 2000 feet yükseklikten yüksek çözünürlüklü görüntü alıp aktarabiliyor. Görüntünün sağlayabildiği ayrıntı düzeyi ile araç ve şahıs tanıması yapılabiliyor.

Uçak planlı seyrüsefer güzergahlarında uçurulabilecek otomatik pilot sistemine sahip. Sabit hedefe kilitlenip sürekli izleme yapabildiği gibi belirli bir ekseni tarayarak kalabalık bir metropolitan bölgeyi sürekli izlemekte de kullanılabiliyor. Belirli bir operasyon birliğine eşlik edebileceği gibi birliği hedefe yönlendirmekte de kullanılabiliyor. Hedef izleme sistemi mobil(hareketli) hedeflere kilitlenebilen otomatik EO özelliğine sahip.

Şiddetli rüzgar ve yağmurlu havalarda kentiçi güvenliği ve kırsal hedef senaryolarına göre gerçek zamanlı denemeleri yapılan bu UAV kesintisiz bilgi akışında başarılı olmuş.

Sunuldu 11 Mar, 2010 - 02:54 AM
Warning: session_write_close() [function.session-write-close]: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in /home/content/R/e/g/Regneva2/html/site/modules.php on line 69